Sporty wodne - windsurfing, kitesurfing, SUP

Autor: Kitar (page 1 of 1)

Akcja Komiks powstała z pasji do windsurfingu i przerodziła się w pasję do wszystkich możliwych sportów wodnych. Woda to życie, woda to szaleństwo, woda to żywioł nie do okrzesania. Zapraszam wszystkim na moją przygodę z wodą.

Bezpieczeństwo nad wodą

Lato to czas, kiedy chętnie korzystamy ze słońca i wody. Słońce nastraja nas pozytywnie, dostarcza witaminę D3, opala naszą skórę i ogrzewa nasze ciała. Woda daje więcej możliwości, a najciekawszą z nich są sporty wodne.

Niezależnie od tego, czy spędzamy urlop nad morzem, rzeką, czy jeziorem możemy korzystać z wielu wodnych atrakcji. Najważniejsze, abyśmy byli bezpieczni, dlatego wybierajmy strzeżone kąpieliska, na których pracują ratownicy wodni i stosujmy w miarę potrzeby kamizelki asekuracyjne.

Gdy jesteśmy już odpowiednio przygotowani możemy wybierać z bogatej oferty, jaką są sporty wodne: kajaki, surfing, rowerki wodne, żaglówki, promy, łodzie motorowe, pontony, czy nawet tratwy. Sporty wodne oferowane są w różnych regionach Polski. Nad morzem najczęściej po prostu zażywamy kąpieli, lub uprawiamy surfing. Na Mazurach i innych pojezierzach, a także nad Zalewem Solińskim można pływać żaglówkami, motorówkami, rowerkami wodnymi, zależnie od tego jak bardzo lubimy ryzyko (pamiętajmy przy tym, aby mieć zawsze przy sobie kamizelki asekuracyjne).

Liczne polskie rzeki pozwalają na uprawianie kajakarstwa. Pilica, Wieprz, Drwęca, Bug, Narew, i wiele innych to miejsca, gdzie sporty wodne cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Zawsze jednak, kiedy będziemy chcieli wypożyczyć kajak, firma obsługująca spływy zadba o to, byśmy przed spływem dostali sprawny kajak, wiosło oraz kamizelki asekuracyjne dla każdego pasażera kajaku. Podobnie kamizelki asekuracyjne będą niezbędne, jeśli zachcemy spławiać się kajakiem, czy pontonem po górskich rzekach.

Największą popularnością cieszą się tutaj wycieczki przełomem Dunajca w Pieninach. W Polsce, chcąc uprawiać sporty wodne możemy zdecydować się na wyjątkową i niecodzienną atrakcję turystyczną. Chodzi tutaj o spływ tratwą, który jest możliwy do realizacji w Biebrzańskim Parku Narodowym. W ramach tej wodnej przygody dostępna jest nawet opcja nocnego pływania tratwą, aby poczuć się wśród biebrzańskich traw, niczym w dżungli amazońskiej. A ponieważ jest to przygoda nieco ekstremalna, kamizelki asekuracyjne są absolutnie niezbędne, aby brać w niej udział.

Dla tych, którzy preferują spokojniejsze sporty wodne, pozostają jeszcze specjalne promy turystyczne, pływające miedzy innymi po Wiśle w Krakowie, Warszawie, czy Kazimierzu Dolnym. Promem możemy także udać się w rejs po Bałtyku jeżeli planujemy drogą morską dostać się do Skandynawii. Raczej jednak nie będziemy musieli przez całą podróż być ubrani w kamizelki asekuracyjne, ale z pewnością znajdują się one na pokładzie każdej jednostki pływającej, która przewozi zorganizowane wycieczki.

Easy Surf – sklep internetowy ze sprzętem wodnym

Nieposiadanie sklepu internetowego w 21 wieku to skazanie swojego biznesu na porażkę. Czasy, gdy wystarczyła reklama w radiu, telewizji, banery reklamowe czy ulotki mamy już dawno za sobą. Dzisiaj dominuje internet, a każdy, nawet drobny, lokalny, biznes powinien być obecny w sieci. Absolutnym minimum wydają się konta w popularnych mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Bez tego kontakt z potencjalnymi odbiorcami naszych usług czy towarów będzie bardzo utrudniony i zawsze będziemy krok za konkurencją, która o to zadbała. Media społecznościowe to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej marketingu w naszych czasach.

Wiele firm, ale także osób prowadzących drobne działalności gospodarcze, jak na przykład trenerzy personalni czy fizjoterapeuci posiadają własną stronę internetową, która zawiera zwykle opis świadczonych usług, podaje kontakt i inne tego typu dane. Dodatkowo bardzo często już nawet tacy mikro-przedsiębiorcy decydują się na utworzenie dedykowanego bloga dla danej niszy, który będzie utrzymywał kontakt z ich odbiorcami oraz zaprezentuje ich wiedzę. W tym miejscu pojawia się często współpraca z copywriterami, którzy zapewniają treść, bo przecież nie każdy ma „lekkie pióro” do pisania bloga.

Ten przykład pokazuje, że świadomość konieczności bycia obecnym w przestrzeni internetowej pojawia się już na najniższym szczeblu mikro-przedsiębiorców. Większe marki zwykle podejmują współprace z pełnoprawnymi agencjami, które zajmują się zarządzaniem kontami marki w mediach społecznościowych, blogami oraz wszystkimi działaniami związanymi z pozycjonowaniem stron w wyszukiwarce, a także wszystkimi działaniami „offline,” a więc poza internetem.

Żyjemy w czasach, gdzie każda firma powinna zadać o budowanie świadomości w Internecie. Firm które robią to dobrze jest niewiele, choć szczęśliwie przybywa ich z każdym rokiem. Wśród stron, które mają wszystko czego potrzebuje dobrze działająca firma w naszych czasach można wymienić chociażby sklep internetowy EasySurf. Na stronie znajdziemy wszystko czego moglibyśmy oczekiwać jako klient. Mamy podany kontakt bezpośredni, a więc telefon, maila, ale też możliwość kontaktu w mediach społecznościowych. Znajdziemy pełen opis oferty wraz z tematycznym blogiem, a strona prowadzona jest w dwóch językach.

Natomiast to co najważniejsze jest na końcu, a więc przedstawienie zespołu instruktorów czy pozostałych członków budujących portal. Ponadto pokusili się o dodanie ich misji, co jasno i klarownie informuje odbiorcę czego możemy się spodziewać.

SUP czyli deska z wiosłem dla każdego

Sporty wodne to coraz bardziej lubiane i doceniane przez ludzi aktywności. Dzięki nim można poczuć wolność, zrelaksować się, a także zadbać o własne ciało czy kondycję. Dzięki wybraniu odpowiedniej dyscypliny można również rozwijać własne pasje oraz zainteresowania. Jednym z ostatnio popularnych sportów uprawianych na wodzie jest SUP.

Czy jest tego rodzaju aktywność? Jaki trzeba posiadać sprzęt? Czym on się charakteryzuje? Jak rozpocząć naukę i przygodę z tego rodzaju ruchem? Jakie zalety i korzyści przynosi pływanie na tego rodzaju desce?

SUP to dość młody sport, który z dnia na dzień przybiera coraz większą popularność. Przeznaczony on jest zarówno dla młodych osób, jak i tych starszych. Nie wymaga od uczestników posiadania specjalnych umiejętności czy siły fizycznej. Jej główną zaletą jest prostota oraz możliwość wykorzystania niemalże na każdym akwenie wodnym.

Aby móc rozpocząć przygodę z tego rodzaju sportem należy wyposażyć się w specjalną deskę. Jej konstrukcja umożliwia utrzymanie się na wodzie zarówno w pozycji leżącej, siedzącej, klęczącej, jak i stojącej. By móc przemieszczać się po tafli wody, należy odpowiednio sterować wiosłami, które nadają pędu płynącemu. Deska z wiosłem wykonana jest ze specjalnego materiału wypełnionego powietrzem. Dzięki temu sprzęt jest wyporny i dość stabilny.

Swoim wyglądem przedmiot ten przypomina nieco deskę surfingową, jednakże jest znacznie dłuższy, niekiedy szerszy oraz grubszy. Różne modele desek posiadają różne długości. Zależne są one przede wszystkim od przeznaczenia. Osoby dorosłe powinny stosować sprzęt dłużysz, dzieci zaś krótszy – jest to spowodowane łatwością utrzymania równowagi na większej powierzchni. Długość deski zależna jest także od poziomu zaawansowania pływaka. Deski SUP rekreacyjne różnią się również nieco od desek wyczynowych.

Deska z wiosłem to nie tylko pompowanym balon. Drugim rodzajem sprzętu są deski twarde. Te zaś w swoim wnętrzu posiadają styropian, który obudowany jest właściwym tworzywem.

By móc rozpocząć przygodę z pływaniem, warto zaznajomić się najpierw ze sprzętem. Kolejno należy poznać właściwe pozycje, które przyjmuje się podczas wiosłowania. Spróbować utrzymać równowagę na lądzie, a kolejno wykonać proste podstawowe ćwiczenia na płytkiej wodzie.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Przede wszystkim warto uwzględnić wagę i wzrost użytkownika. Kolejno poziom zaawansowania, umiejętności i możliwości. Warto również zwrócić uwagę na wykorzystane materiały i technologię wykonania, producenta czy inne dodatkowe akcesoria.

Sporty wodne – cały przekrój możliwości

Sporty wodne to wspaniała forma aktywności. W przypadku tych, uprawianych na otwartym terenie, mogą być one uprawiane przez większą cześć roku, a w przypadku tych „pod dachem” – nawet całorocznie. Zróżnicowanie tego rodzaju aktywności obejmuje miedzy innymi: pływanie, aqua aerobik, żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie oraz surfing.

Zróżnicowanie dotyczy nie tylko różnych form aktywności, ale również niezbędnego sprzętu i specjalistycznej odzieży koniecznej do jego wykonywania. To z kolei, z jednej strony pociąga za sobą duże zróżnicowanie koniecznych nakładów finansowych, z drugiej zaś otwiera możliwości dla osób o różnych zasobnościach portfela.

Osoby o niższych zarobkach mogą uprawiać pływanie lub aqua aerobik, zaś osoby bardziej zamożne – żeglarstwo. Tak czy inaczej każda z tych osób może doświadczyć fantastycznego obcowania z wodą.

Kolejną zaletą sportów wodnych jest możliwość ich uprawiania przez osoby w różnym wieku, oraz rożnej budowie ciała, w tym otyłych. Dodatkowo, część ze sportów wodnych może być uprawiana przez osoby chore, oczywiście pod kontrolą lekarską, co często znajduje odzwierciedlenie w sanatoriach oraz uzdrowiskach.

Przygodę z danym sportem możemy rozpocząć samodzielnie, lub pod okiem specjalisty, trenera, który zwróci uwagę na wyrobienie odpowiedniej techniki, która zaowocuje mniejszą podatnością na ewentualne kontuzje i urazy.

Pływanie jest bardzo korzystne dla osób zdrowych oraz tych z chorobami, w tym otyłością, ponieważ działająca siła wyporu wody zmniejsza ciężar ciała, zaś ciśnienie hydrostatyczne odciąża stawy i kręgosłup oraz zmniejsza konieczną do wykonania pracę mięśni.

Aqua aerobic wykonywany w wodzie, z jednej strony zmniejsza ciężar ciała z drugiej zaś strony wykorzystuje fakt, że z uwagi na wspomniany opór wody ćwiczenia fizyczne są bardziej wydajne.

Żeglarstwo wymaga dużych nakładów finansowych, koniecznych przede wszystkim na zakup lub wypożyczenie jednostki pływającej. Żeglarstwo jest sportem bardzo widowiskowym. Wykorzystuje siłę wiatru, stąd też odmianą żeglarstwa jest windsurfing. Jest on uprawiany jest przy użyciu deski i przymocowanego do niej pędnika żaglowego.

Pływając na desce warto zaopatrzyć się w leash do deski SUP. Jest to w dużym uproszczeniu rodzaj smyczy. Może być ona prostym przewodem lub skręconym, przypominającym sprężynę. Pierwsze z nich, tradycyjne, stosowane są przez surferów pływających na falach. Z jednej strony mniej przeszkadzają przy kostce, z drugiej zaś strony płyną za deską w wodzie, zwiększając jej opór. Skręcone smycze nie tworzą takiego oporu, ponieważ znajdują się na desce, a wydłużają dopiero po ich naciągnięciu.

Zasadniczo smycz mocuje się w okolicach kostki. W przypadku windsurfingu można wybrać również nadgarstek. Preferuje się miękkie materiały, komfortowe do noszenia, zarówno wtedy kiedy są suche, jak i mokre.

Kajakarstwo, zwłaszcza amatorskie, wymaga mniejszych nakładów finansowych. Może być formą aktywności wykorzystywaną podczas integracji, ponieważ może być uprawiane indywidualnie, lub w parach i grupach.

Nurkowanie to sport bardziej ekstremalny, wymagający specjalistycznego sprzętu. Ten podstawowy jest stosunkowo tani, ten profesjonalny zdecydowanie droższy.

Każda ze wspomnianych powyżej form aktywności pozytywnie wpływa na nasz umysł i ciało. Pozwala się zrelaksować, odprężyć oraz zdecydowanie ponieść odporność organizmu.

Czym są wiatromierze?

Podczas uprawiania sportów wodnych bardzo pomocne mogą okazać się różnego rodzaju sprzęty. Nie tylko umiejętności są ważne albo odpowiedni ubiór, ale również zaopatrzenie. Sporty wodne dzielą się na indywidualne oraz grupowe. Podczas wielu z nich nie będzie nam potrzebne zbyt wiele sprzętu, ale podczas żeglugi poza podstawowym zaopatrzeniem, warto pamiętać również o wiatromierze.

Czym jednak jest wiatromierz?

Nie jest to sprzęt, z którym przeciętny człowiek spotyka się na co dzień, a właśnie pasjonata albo znawca tematu będzie potrafił w dokładny sposób obsługiwać się przedmiotem, dokładnie odczytując prezentowane przez niego dane. Sporty wodne opierają się dość często na wykorzystywaniu siły wiatru, którą należy również kontrolować i mieć na uwadze podczas takich czynności. Wiatromierze to właśnie urządzenia, które zajmują się niczym innym jak rejestracją prędkości wiatru. Najprostsze rodzaje tego typu sprzętu składają się z podziałki i płytki, której odchylenia wskazują na towarzyszącą nam podczas uprawiania sportu siłę wiatru. Dołączony statecznik pozwala określić kierunek wiatru, co pomaga podczas żeglugi oraz zapewnia bezpieczeństwo. Dzisiejsze wiatromierze to nowoczesne urządzenia, które opierają się na najnowszej technologii.

Wiatromierze można podzielić na różne rodzaje ze względu na ich budowę oraz technologię. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • wiatromierze obrotowe (ruchowy element napędzany wiatrem ujawnia z jaką prędkością wieje),
  • ciśnieniowe (zmiana ciśnienia w urządzeniu wpływa na pomiar prędkości wiatru),
  • elektryczne (inaczej nazywane też cieplnymi, które reagują podczas podgrzania płytki),
  • wychyłowe (zbudowane są z podziałki i płytki, która odchyla się w chwili, gdy wieje),
  • ultrasonograficzne (mierzą częstotliwość dźwięku, co sprawia, że są najdokładniejszym urządzeniem).

Wiatromierze wykorzystują technologię ultradźwiękową, która sprawia, że pomiary są najdokładniejsze i najbardziej godne zaufania. Wszystko opiera się na wysyłaniu impulsów akustycznych w różnych pasmach kHz, które następnie są rejestrowane przez odbiornik.

Wiatromierze można dostać nie tylko w sklepach sportowych, ale również w tych z urządzeniami elektronicznymi. Jest to sprzęt niezawodny i wymagany, jeśli uprawiamy sporty wodne. Z uwagi na nowinki technologiczne, można teraz korzystać najnowszego typu wiatromierzy, które posiadają dostęp do smartfonów. Pomaga to w lepszym kontrolowaniu wiatru. Korzystać z tego rodzaju udogodnień można za pomocą aplikacji pobieranych na telefony komórkowe.