Sporty wodne to coraz bardziej lubiane i doceniane przez ludzi aktywności. Dzięki nim można poczuć wolność, zrelaksować się, a także zadbać o własne ciało czy kondycję. Dzięki wybraniu odpowiedniej dyscypliny można również rozwijać własne pasje oraz zainteresowania. Jednym z ostatnio popularnych sportów uprawianych na wodzie jest SUP.

Czy jest tego rodzaju aktywność? Jaki trzeba posiadać sprzęt? Czym on się charakteryzuje? Jak rozpocząć naukę i przygodę z tego rodzaju ruchem? Jakie zalety i korzyści przynosi pływanie na tego rodzaju desce?

SUP to dość młody sport, który z dnia na dzień przybiera coraz większą popularność. Przeznaczony on jest zarówno dla młodych osób, jak i tych starszych. Nie wymaga od uczestników posiadania specjalnych umiejętności czy siły fizycznej. Jej główną zaletą jest prostota oraz możliwość wykorzystania niemalże na każdym akwenie wodnym.

Aby móc rozpocząć przygodę z tego rodzaju sportem należy wyposażyć się w specjalną deskę. Jej konstrukcja umożliwia utrzymanie się na wodzie zarówno w pozycji leżącej, siedzącej, klęczącej, jak i stojącej. By móc przemieszczać się po tafli wody, należy odpowiednio sterować wiosłami, które nadają pędu płynącemu. Deska z wiosłem wykonana jest ze specjalnego materiału wypełnionego powietrzem. Dzięki temu sprzęt jest wyporny i dość stabilny.

Swoim wyglądem przedmiot ten przypomina nieco deskę surfingową, jednakże jest znacznie dłuższy, niekiedy szerszy oraz grubszy. Różne modele desek posiadają różne długości. Zależne są one przede wszystkim od przeznaczenia. Osoby dorosłe powinny stosować sprzęt dłużysz, dzieci zaś krótszy – jest to spowodowane łatwością utrzymania równowagi na większej powierzchni. Długość deski zależna jest także od poziomu zaawansowania pływaka. Deski SUP rekreacyjne różnią się również nieco od desek wyczynowych.

Deska z wiosłem to nie tylko pompowanym balon. Drugim rodzajem sprzętu są deski twarde. Te zaś w swoim wnętrzu posiadają styropian, który obudowany jest właściwym tworzywem.

By móc rozpocząć przygodę z pływaniem, warto zaznajomić się najpierw ze sprzętem. Kolejno należy poznać właściwe pozycje, które przyjmuje się podczas wiosłowania. Spróbować utrzymać równowagę na lądzie, a kolejno wykonać proste podstawowe ćwiczenia na płytkiej wodzie.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Przede wszystkim warto uwzględnić wagę i wzrost użytkownika. Kolejno poziom zaawansowania, umiejętności i możliwości. Warto również zwrócić uwagę na wykorzystane materiały i technologię wykonania, producenta czy inne dodatkowe akcesoria.