Podczas uprawiania sportów wodnych bardzo pomocne mogą okazać się różnego rodzaju sprzęty. Nie tylko umiejętności są ważne albo odpowiedni ubiór, ale również zaopatrzenie. Sporty wodne dzielą się na indywidualne oraz grupowe. Podczas wielu z nich nie będzie nam potrzebne zbyt wiele sprzętu, ale podczas żeglugi poza podstawowym zaopatrzeniem, warto pamiętać również o wiatromierze.

Czym jednak jest wiatromierz?

Nie jest to sprzęt, z którym przeciętny człowiek spotyka się na co dzień, a właśnie pasjonata albo znawca tematu będzie potrafił w dokładny sposób obsługiwać się przedmiotem, dokładnie odczytując prezentowane przez niego dane. Sporty wodne opierają się dość często na wykorzystywaniu siły wiatru, którą należy również kontrolować i mieć na uwadze podczas takich czynności. Wiatromierze to właśnie urządzenia, które zajmują się niczym innym jak rejestracją prędkości wiatru. Najprostsze rodzaje tego typu sprzętu składają się z podziałki i płytki, której odchylenia wskazują na towarzyszącą nam podczas uprawiania sportu siłę wiatru. Dołączony statecznik pozwala określić kierunek wiatru, co pomaga podczas żeglugi oraz zapewnia bezpieczeństwo. Dzisiejsze wiatromierze to nowoczesne urządzenia, które opierają się na najnowszej technologii.

Wiatromierze można podzielić na różne rodzaje ze względu na ich budowę oraz technologię. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • wiatromierze obrotowe (ruchowy element napędzany wiatrem ujawnia z jaką prędkością wieje),
  • ciśnieniowe (zmiana ciśnienia w urządzeniu wpływa na pomiar prędkości wiatru),
  • elektryczne (inaczej nazywane też cieplnymi, które reagują podczas podgrzania płytki),
  • wychyłowe (zbudowane są z podziałki i płytki, która odchyla się w chwili, gdy wieje),
  • ultrasonograficzne (mierzą częstotliwość dźwięku, co sprawia, że są najdokładniejszym urządzeniem).

Wiatromierze wykorzystują technologię ultradźwiękową, która sprawia, że pomiary są najdokładniejsze i najbardziej godne zaufania. Wszystko opiera się na wysyłaniu impulsów akustycznych w różnych pasmach kHz, które następnie są rejestrowane przez odbiornik.

Wiatromierze można dostać nie tylko w sklepach sportowych, ale również w tych z urządzeniami elektronicznymi. Jest to sprzęt niezawodny i wymagany, jeśli uprawiamy sporty wodne. Z uwagi na nowinki technologiczne, można teraz korzystać najnowszego typu wiatromierzy, które posiadają dostęp do smartfonów. Pomaga to w lepszym kontrolowaniu wiatru. Korzystać z tego rodzaju udogodnień można za pomocą aplikacji pobieranych na telefony komórkowe.